close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Péče o srst

6. ledna 2013 v 12:37 | Tereza |  Péče
Jednou z důležitých věcí pro králíčka je jeho srst. Pokud jste už četli články o jednotlivých plemenech zakrslých králíků, tak byste mohli vědět, že všichni zakrslí králíci nemají stejnou srst. Zakrslé králíky rozdělujeme podle srsti na krátkosrsté a dlouhosrsté. Všichni králíčci denně pečují o svojí srst. Jazýčkem si jí čistí a také vytrhávají.

Krátkosrstí zakrslí králíci- Pro tento typ srsti je nejvhodnější na vyčesávání rukavice s gumovými hroty (obr. 1), česáček s gumovými hroty (obr. 2) nebo kartáč s přírodními štětinami (obr. 3). I když tyto tři "vyčesávátka" doporučujií pro krátkosrsté králíky (rukavice s gumovými hroty ani česáček s gumovými hroty se moc neosvědčili). Krátkosrstý králík by se měl jednou za dva týdny vyčesat (pokud nelíná), pokud líná, tak jednou denně. U samic v době falešné březosti (to je období, kdy si samička myslí, že čeká mláďátka- ale nečeká) si samičky svou srst vykusují a skládají na jedno místo, tvoří tím hnízdečko pro mláďátka (většinou si srst vykusují na laloku a na bříšku). Srst si mohou králíčci také vykusovat a pojídat v případě, že si potřebují pročistit střeva. Nedělají to tak ale správně, právě naopak, střeva se jim mohou spíše zanítit, proto v případě pojídání vlastních chlupů u králíčka, vyhledejte pomoc odborníka. Nemluvě o tom, že odhelená kůže je potom mnohem více náchylná k infekci.

Dlouhosrstí zakrslí králíci- U dlouhosrstých králíků je to o něco náročnější než u krátkosrstých. Dlouhosrstý králík má srst dlouhou (hodně dlouhou), takže se musí vyčesávat častěji. Pro vyčesávání se používá kartáč se zahnutými kovovými zuby (obr. 4) a dělící nožík k uvolnění uzlíků (obr. 5). V době línání se musí česat každý den, a když nelíná tak jednou za dva dny (možné i jednou za týden). Dlouhosrstý králík o sebe také pečuje, a také jí své chlupy, jenže u dlouhosrstého králík je větší možnost, že se mu zauzlují střeva. Ale ničeho se nebojte, pokud budete králíčka pravidelně česat, tak se mu nic nestane. Dlouhosrstému králíčkovi se dělají uzlíky na srsti, toho se také nemusíte bát, buď mu je rozčešete, anebo když to nepůjde, tak vezmete nůžky a uzlík ustřihnete. Vystřižené místo se v srsti ztratí, takže nic není poznat.


Krátkosrstý králík:

Dlouhosrstý králík:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama